کرونا دلتا در کودکان و شیرخوران 

در شرایطی که مسئولان وزارت بهداشت سخن از مدیریت کم هزینه پیک پنجم می‌گویند انتشار افزایش تعداد موارد ابتلا در میان کودکان با ویروس دلتا این نگرانی را ایجاد کرده که دوباره کانون‌های

بیماری در خانواده‌ها شکل گرفته و شاهد گسترش بحران در سراسر کشور باشیم.

در این زمینه کارشناسان بهداشت تاکید دارند با توجه افزایش فعالیت سویه دلتا در سراسر کشور تغییرات معناداری در سن ابتلا در ایران ایجاد شده است به صورتی که اگرچه در انواع گذشته ویروس بیشتر مبتلایان بالای ۲۰ سال بودند اما اکنون براساس اطلاعات موجود ویروس جهش یافته دلتا با تمام تغییراتی که به خود دیده در میان کودکان یکه‌تازی می‌کند.

این گروه تاکید دارند اگرچه نرخ مرگ و میر در میان کودکان به دلیل ابتلا به کرونا بسیار پایین است اما خطر اصلی اینجاست که کودکان می‌توانند ناقلان شیرین‌زبان در میان خانواده‌ها باشند و باعث گسترش موارد ابتلا در سراسر کشور آنهم در کانون‌های خانوادگی باشند که مدیریت این روند با درنظر گرفتن قدرت سرایت بالای دلتا احتمالا نه تنها پرهزینه است بلکه می‌توان گفت کار دشواری خواهد بود.

در همین زمینه  شمس اله نوری‌پور رئیس بیمارستان کودکان مفید تهران نیز ضمن تأیید افزایش ابتلای کودکان به سویه دلتا  می‌گوید: واریانت دلتا بیش از گذشته شیرخواران و نوزادان را درگیر می‌کند و چون این موج به‌سرعت واگیردار است بیشتر از چهار موج قبلی درگیری را در کودکان افزایش داده است.

نوری‌پور می‌افزاید: از ۳۷ تخت بخش بیماران کرونایی هم اینک ۱۷ تخت در اشغال شیرخواران، نوازدان و کودکان مبتلا به کووید۱۹ است و ما عدم رعایت خانواده‌ها و مسافرت‌ها را دلیل ابتلای گروه‌های سنی زیر ۱۴ سال به ویروس کرونا می‌دانیم. همین بی‌توجهی خانواده‌ها منجر به انتشار بیماری شده و چون موج پنجم با سویه دلتا واگیری بیشتری دارد تعداد تخت‌های بستری ما به نسبت موج‌های قبلی بیشتر اشغال شده و پیش‌بینی می‌کنیم موارد بستری در گروه‌های سنی زیر ۱۴ سال نیز روند افزایشی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد کودکانی که قربانی ویروس کرونا می‌شوند دارای نقص ایمنی و بیماری‌های زمینه‌ای هستند همچنین درباره علائم بیماران سرپایی و بستری مبتلا به واریانت دلتا نیز می‌گوید: به‌طور کلی علائم ویروس کرونا شبیه به هم است، اما علائمی مانند حالت سرماخوردگی، گلودرد، اسهال، استفراغ، بدن درد و سردرد ممکن است در کودکان مبتلا به کرونای دلتا دیده شود. درحالی که  سرفه کمتر دیده شده است.

افزایش تعداد بیماران به دلیل سرعت سرایت دلتا

از سوی دیگر کارشناسان بهداشت و درمان تاکید دارند این اتفاق یعنی افزایش تعداد کودکان ناقل دلتا روند تصاعدی نرخ ابتلا را ایجاد کرده است، چون شباهت علائم بیماری کرونا با ویروس دلتا بسیار شبیه به سرماخوردگی ساده است والدین و خانواده‌ها بدون اینکه احتمال آلوده بودن کودکشان به ویروس کرونا را بدهند خود نیز در معرض ابتلا خواهند بود.

این گروه همچنین معتقدند از آنجا که اجرای دقیق  قرنطینه در میان کودکان امری دشوار است چرخه انتقال سرعت بیشتری به خود خواهد گرفت چون  در واریانت انگلیسی کرونا یا ویروس آلفا، یک نفر ناقل بین دو تا چهار نفر را مبتلا می‌کرد، اما در ویروس دلتا یک نفر مبتلا می‌تواند هشت نفر دیگر را هم مبتلا کند که این اتفاق بار سنگینی را به نظام بهداشت و درمان کشور تحمیل خواهد کرد.

اهمیت اجرای دقیق قرنطینه و رهگیری مبتلایان

اظهار نظر کارشناسان بهداشت و درمان مبنی بر افزایش تعداد بیماران با توجه به شرایط جدید با درنظر گرفتن تغییرات معنادار شاخص‌های مختلف در اقصی‌نقاط کشور این نکته را یادآور می‌شود که وزارت بهداشت و البته مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم  به مدیریت کم هزینه پیک پنجم دارند بهترین راهکار در کنار گسترش و سرعت میزان واکسیناسیون؛ رهگیری مبتلایان و اجرای دقیق قرنطینه آنهاست.

این درحالی استکه با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده از سوی وزارت بهداشت برای مقابله با روند افزایشی مراجعه بیماران سرپایی و همچنین بستری در مراکز درمانی اکنون ستاد ترخیص دوباره فعال شده و احتمالاً شاهد ترخیص ناقلان خاموش بیشتری در روزهای آتی برای ایجاد فضای مناسب بستری بیماران بدحال‌تر خواهیم بود.

اتفاقی که در پیک چهارم نشان داده نه تنها باعث از دست رفتن تمام برنامه‌ریزی‌ها می‌شود بلکه با طولانی شدن دوره پیک می‌تواند زمینه‌ساز پیک‌های بعدی البته با قدرت بیماری‌زایی بالاتری نیز باشد که در شرایط فعلی مدیریت این اتفاق برای کادر درمان ایران محلی از تردید خواهد بود و قبلا وزیر بهداشت به این موضوع اشاره کرده بود.

کارشناسان بهداشت و درمان تاکید دارند با درنظر گرفتن تعطیلات پیش رو و البته روند افزایشی نرخ بیماری در میان کودکان و تمام موارد دیگر قرنطینه کانون‌های بحرانی الزامی و البته توجه به موضوع قرنطینه افراد مبتلا نیز به نوعی پاشنه آشیل موفقیت در مدیریت کم هزینه پیک پنجم با ویروس دلتاست، که بررسی دقیق آمارهای رسمی تایید کننده همین واقعیت است.