ویروس هندی در ایران

 

وقتی همگان گرفتار ویروس انگلیسی بودیم و مدام از قدرت سرایت و کشندگی آن صحبت می‌کردیم، به یکباره خبر آمد که ویروس هندی از همزاد انگلیسی هم بدتر است.

حالا شرایط در هندوستان فراتر از بحرانی است، به طوری که بیمارستان‌ها این کشور در اغلب ایالات درگیر این ویروس، تخت خالی و اکسیژن ندارند و بیماران سردرگم شده اند.

در همین گیر و دارو که ترس از ویروس هندی در کشور، شرایط را نگران کننده کرده بود، وزیر بهداشت از مشاهده سه مورد ویروس آفریقای جنوبی در جنوب کشور خبر داد و به یکباره همه نگاه‌ها سمت و سوی این ویروس رفت.

هفتم اردیبهشت ۱۴۰۰ بود که وزیر بهداشت در گفتگوی زنده خبری با مردم، عنوان داشت که با موج فراگیر ویروس انگلیسی به عنوان موج چهارم در سراسر کشور، همکاران ما با شرایط بسیار ویژه‌ای روبرو شده‌اند و روزهای سخت‌تری را از نظر مرگ‌های کرونایی خواهیم داشت.

سعید نمکی در حالی که از مشاهده سه مورد ویروس آفریقای جنوبی در جنوب کشور خبر داد، در عین حال از شنیده شدن صدای پای ویروس هندی نیز ابراز نگرانی کرد و این گونه بود که مواردی از ویروس هندی نیز در جنوب کشور مشاهده شده است.

آن طور که سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا و البته معاون کل وزارت بهداشت، شب گذشته عنوان کردند، نتایج بررسی‌ها برای تشخیص ویروس هندی در کشور، می‌بایست امروز مشخص شود.

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، با عنوان این مطلب که وضعیت ویروس‌های جهش یافته به مراتب خطرناک‌تر از ویروس ووهان هستند، افزود: تغییر ژنتیکی منجر به جهش ویروس می‌شود. زیرا، در بدن هر فرد به گونه‌ای متفاوت عمل می‌کند.

به گفته وی، ویروس آفریقای جنوبی در مقابل واکسن تا حدودی مقاوم است و الان در کشور ما پیدا شده است. البته نگرانی ما از ویروس هندی هم هست و بررسی‌ها در حال انجام است که ببینیم ویروس هندی در کشور هست یا خیر.

فقط ویروس برزیلی را کم داریم

با توجه به اینکه در حال حاضر مواردی از ویروس هندی و آفریقایی در کشور مشاهده شده است، به نظر می‌رسد که تجمع ویروس‌های جهش یافته حاصل از ویروس چینی، فقط همزاد بزریلی را کم دارند. البته اینکه هر کدام از ویروس‌ها به گونه‌ای متفاوت رفتار می‌کنند و باعث درگیری فرد مبتلا می‌شوند، نقطه ابهام مقابله با این ویروس‌ها است.