عزل مدیر ساختمان 

 

گاهی قبل از پایان مدت مدیریت ساختمان مدیر یا هیات مدیره ساختمان  مایل  به ادامه فعالیت در ساختمان نیستند و یا به دلایلی مانند نارضایتی عده ی کثیری از ساکنین توسط مالکین عزل می گردند . این مقاله وب اسکان به بررسی  موارد پایان یافتن کار مدیر ساختمان و یا هیات مدیره ساختمان می پردازد . 

چنانچه ساکنان نخواهند مدیر یا مدیران ساختمان در سمت خود باقی بمانند یا مواردی پیش می آید که به لحاظ سوء عملکرد و تخلف یا تخلفات عمده و غیرقابل قبول مدیر یا مدیران، مالکین ناچارند پیش از انقضای مدت ماموریت ، مدیر یا مدیران مزبور را از سمت خود عزل کنند، در این صورت مجمع عمومی فوق العاده نسبت به عزل مدیر یا مدیران مذکور اقدام کرده و در  همان جلسه نیز مدیر ساختمان جدید را انتخاب می کنند.
 

عزل مدیر ساختمان و یا هیات مدیره ساختمان

بر طبق ماده 16 قانون تملک آپارتمانها" در صورت استعفا ، فوت ، عزل و حجر مدیر یا مدیران قبل از انقضای مدت ، مجمع عمومی فوق العاده به منظور انتخاب جانشین تشکیل خواهد شد . " در ذیل به بررسی هریک از عوامل پایان ماموریت مدیر می پردازیم . 

1 - استعفای مدیر : اگر  مدیر  ساختمان یا یکی از اعضای هیات مدیره  به هر دلیل نتواند به فعالیت خود ادامه دهد می تواند استعفای خود را اعلام نماید و از سمت خود در ساختمان کناره گیری کند بدین ترتیب قبل از پایان یافتن مدت مدیریت ساختمان می تواند استعفا دهد .   

2 - عزل مدیر:  اگر مالکین به هر دلیلی قبل از پایان مدت مدیریت مدیر قصد برکناری مدیر را از مدیریت ساختمان داشته باشند براساس ماده 16 قانون تملک آپارتمان ها می توانند در مجمع عمومی مدیر یا هیات مدیره را عزل کنند . 

 3- فوت مدیر : فوت یا  مرگ واقعه‌ای است که آثار و تبعات حقوقی دارد و قوانین مختلفی در این مورد تصویب شده است . بدیهی است که اگر مدیر ساختمان فوت کند سمت او به عنوان مدیر ساختمان خاتمه می یابد و مجمع عمومی باید فرد دیگری را برای مدیریت ساختمان انتخاب کند . 

4 - حجر مدیر :  یکی دیگر از عوامل برکناری مدیر ساختمان حجرل مدیر ساختمان است  . که در واقع حجر در حقوق به این معنی است که کسی به حکم قانون از این که بتواند امور خود را به طور مستقل و بدون دخالت دیگری ، اداره کند ، منع شده باشد و قانونا اجازه انجام این کار نداشته باشد. بر همین اساس مشخص است که اگر فردی در طول مدت مدیریت محجور گردد از سمت مدیریت ساختمان  برکنار می شود . 

 

امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد ، به پشتوانه همراهی شما مخاطبین محترم ، سایت جامع مدیریت آپارتمان وب اسکان تلاش خواهد کرد تا در ادامه نکات کاربردی پیرامون بهبود مسائل حوزه آپارتمان نشینی و مدیریت ساختمان را منتشر نماید .

 

1 نظر

  1. avatar
    مینو چاوشی
    14 مهر 1399

    عالی بود

نظر دهید

captcha