کد رهگیری املاک 

 

کد رهگیری برای ثبت یکپارچه معاملاتی که در آژانس های املاک انجام می شود می باشد . قراردادهای ملکی قبلا تنها به صورت دستی نوشته می شد و جایی ثبت نمی شد و مشکلات زیادی مانند فروش ملک به چندین نفر، بدهی های سنگین،  و … را به همراه داشت. در سال ۱۳۸۷ سامانه ای برای ثبت معاملات ایجاد شد که معاملات ملک در آن ثبت می شود. در این پست وب اسکان به تشریح مسائل اساسی در مورد کد رهگیری می پردازد. 

 

مشاورین املاک موظفند تمامی مشخصات خریدار و فروشنده و ملک مورد نظر را در سامانه ثبت کنند.  پس از تایید اطلاعات  بارکد مخصوص قرارداد در سمت راست قرارداد چاپ می شود. این بارکد نشان دهنده اطلاعات کامل قرارداد، شامل مشخصات طرفین معامله، آدرس طرفین قرارداد و آدرس کامل ملک  به صورت الکترونیکی است.

 بعد از این سامانه، قولنامه های دستی دیگر اعتبار سابق را ندارد و باید اطلاعات، توسط مشاور املاک دارای مجوز در اینترنت وارد شود. کد رهگیری روی گوشی طرفین قرارداد ارسال شده و در صفحه چهارم قرارداد سمت چپ نوشته شود.

دریافت کد رهگیری

  1. ثبت نام مشاورین املاک در سایت ایران املاک و دریافت امضای دیجیتال با سخت افزار مربوطه.

  2. مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی با در دست داشتن اصل و کپی شناسنامه، اصل و کپی کارت ملی، اصل و کپی پروانه کسب و مهر مشاور املاک.

  3. ثبت قراردادها در سامانه. در این مرحله تمامی مشخصات معامله شامل تاریخ قرارداد، مبلغ فروش، رهن و اجاره، تاریخ تحویل ملک، بیعانه پرداخت شده، مشخصات طرفین و … در سامانه ثبت می شود.

  1.  پس از تایید معامله کد رهگیری ۱۳ رقمی برای طرفین معامله پیامک می شود. قرارداد تایید شده در سه نسخه برای مالک، خریدار یا مستاجر و مشاور چاپ می شود. این قرارداد ها باید دارای بارکد و هولوگرام باشند.

  2.  با داشتن کد ملی و کد رهگیری با دو روش می توانید به جزئیات قرارداد دسترسی پیدا کنید. روش اول به سایت ایران املاک مراجعه کنید و گزینه استعلام کد رهگیری را انتخاب کنید. در این قسمت کد رهگیری، کد ملی و کد امنیتی تصویر را وارد کنید و دکمه سرچ را وارد کنید.  روش دوم با ارسال کد ملی و کد رهگیری به شماره ۱۱۰۲۰۳۰۰۱ جزئیات قرارداد را مشاهده کنید. برای این روش ابتدا کد ملی و سپس کد رهگیری را وارد کنید.

قبل از دریافت کد رهگیری لازم است مالک حتما باید به اداره پست مراجعه و تاییدیه کد پستی دریافت کند.

 

 

 امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد ، به پشتوانه همراهی شما مخاطبین محترم ، سامانه مدیریت و نرم افزار رایگان شارژ ساختمان وب اسکان تلاش خواهد کرد تا در ادامه نکات کاربردی پیرامون بهبود مسائل حوزه آپارتمان نشینی و مدیریت آپارتمان را منتشر نماید .

0 نظر

نظر دهید

captcha