ساختمان های دیدنی دنیا 1

وب اسکان به معرفی ساختمان های دیدنی دنیا در این وبلاگ می پردازد. امیدواریم که شما از نردیک شاهد این دیدنی ها باشید. 

ساختمان رقصان (جمهوری چک)

یکی از زیباترین سازه‌های دنیا بنای ساختمان رقصان است که ساخت آن در سال ۱۹۹۲ و در ناحیه‌ای نزدیکی رودخانه مولداو آغاز شد و این بنای شگفت‌انگیز در سال ۱۹۹۶ آماده شد. بنای خانه‌ی رقصان با پنجره‌ها و قوس‌های خارق‌العاده‌اش شاهکار معماری ولادومیلونیک «Vlado Milunic» و فرانک‌گری «Frank Gehry» است. این ساختمان با نام ساختمان رقصان در جمهوری چک شهرت دارد و به یک نماد در جمهوری چک تبدیل شده است. دستور ساخت این بنا را  آخرین رئیس جمهور چک و اسلواکی و اولین رئیس جمهوری چک صادر کرد تا از زمین خالی که در این نقطه قرار داشت استفاده شود. به همین دلیل به ولادوملونیک دستور ساخت یک بنا را در این زمین داد و او هم به بهترین شکل ممکن از این فرصت استفاده کرد.

این بنا بسیار رومانتیک است و رقص دو زوج را در ذهن شما تداعی می‌کند و با القای یک رقص نرم به بیننده او را به رقص فرا می‌خواند. نام دیگر این بنا ساختمان «گینگر و فرد» است. ساختمان اکنون نماد شهر پراگ است و در سکه‌های طلایی که بانک ملی چک با عنوان ۱۰ قرن معماری چک ضرب کرد طرحی از این خانه بر روی سکه‌ی معماری معاصر نقش بست. 

ساختمان مرکز ملی هنرهای نمایشی (چین)

ساختمان تئاتر ملی چین یکی از دیدنی‌های پکن چین و عجیب‌ ترین ساختمان‌ های جهان است که طراح این ساختمان «پل اندرو» معمار فرانسوی می‌باشد. این ساختمان زیبا که به نام مرکز هنرهای نمایشی ملی چین نام‌گذاری شده، در میان عموم مردم به “تخم مرغ بزرگ” معروف است. مرکزی که از سال ۲۰۰۷ بنیانگذاری شد. جالب اینکه هرساله به مناسبت سالگرد افتتاح آن، در این سالن اجرای برنامه‌های گوناگون هنری انجام می‌پذیرد که به مرور زمان این مراسم به سنتی سالانه تبدیل شده و مردم زیادی هم از آن استقبال می‌کنند. سفر با تور چین انواع نمایش‌های هنری تجسمی را برای شما فراهم ‌می‌کند.

البته مرکز هنرهای نمایشی ملی چین در واقع خانه اپرا در پکن است که بدنه خارجی این بنا از تیتانیوم و به شکل گنبد شیشه‌ای است و اطراف آن با دریاچه‌ای مصنوعی محصور شده است. ساختمان این بنا کاملا در غرب میدان تیان آن من و در نزدیکی شهر ممنوعه واقع شده است. این ساختمان دارای سالن‌های اپرا و باله، سالن اجرای موسیقی و سالن تئاتر است که هر کدام آنها دارای فضایی با بیش از ۲۰۰۰ صندلی است.

ساختمان کتابی (میسوری)

نوع خاص معماری بیرونی و نمای خارجی کتابخانه عمومی شهر کانزاس را می‌توان نوعی نبوغ در طراحی‌های ساختمانی محسوب کرد که عناصر مختلف کاربری، معماری و مفهوم را با یکدیگر ترکیب کرده است. علاوه بر تنوع کتاب‌ها و آرشیو غنی این مرکز علمی، نوع معماری آن اصلی‌ترین دلیل شهرت این کتابخانه در سطح جهان شده است. براساس آمارهای رسمی، سیستم کتابخانه این موسسه با بیش از ۱ میلیون و ۱۴۷ هزار عنوان کتاب در زمره مراکز اصلی و مهم  کتابخانه‌ای کشور آمریکا محسوب می‌شود. در توصیف معماری این کتابخانه باید گفت که نمای اصلی آن در خیابان، به صورت تعداد زیادی کتاب در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف است که در ابعاد بسیار بزرگ در  هم  قرار گرفته‌اند و نام کتاب و نویسنده نیز بر روی کتاب‌ها نوشته شده است. این کتاب‌ها در سایز و اندازه یک ساختمان دو طبقه هستند. این ساختمان منحصر‌به‌فرد در سال ۱۸۷۳ ساخته شد ولی تغییرات اصلی بعدها در این کتابخانه اعمال شد و نمای آن به این شکل در آمد. نکته جالب در ساخت نمای عجیب این کتابخانه این است که نام کتاب‌هایی که دیواره و نمای بیرونی این ساختمان را تشکیل می‌دهند بر  اساس فراخوان در بین اعضای این کتابخانه انتخاب شد و در حال حاضر بر اساس انتخاب اعضای این کتابخانه نام کتاب‌هایی مانند ارباب حلقه‌ها، مرد نامرئی، در نمای این ساختمان حک شده‌اند.

خانه سنگی (پرتغال)

یکی دیگر از عجیب‌ ترین ساختمان‌ های جهان در پرتغال واقع شده که یک ساختمان سنگی است با تمام امکانت مدرن اما در عین حال  ظاهری مانند خانه‌های عصر حجر دارد. این خانه از تلفیق دوتکه سنگ بزرگ و اتصال آنها با کمک سیمان به یکدیگر ساخته شده است. نمای ظاهری آن بیننده را به یاد خانه سنگی فلینت‌ستون انداخته و همین ویژگی گردشگران زیادی از سراسر دنیا را جذب آن نموده است. جالب است تا بدانید که این خانه کاملا امن است. حتی درب این خانه هم از جنس فولاد است که هیچ راه نفوذی را باقی نمی‌گذارد و حتی پنجره‌ها هم ضدگلوله هستند. این خانه بسیار راحت است در آن تمام امکانات مورد نیاز مثل شومینه و مبلمان وجود دارد. به رشته‌کوه‌های فیف «Fafe Mountains» ناحیه گویماراس پرتغال بروید، یک ‌خانه سنگی حیرت‌انگیز که با سنگ‌های غول‌پیکر بنا شده خودنمایی می‌کند. در اصل این بنا توسط یکی از مهندسان پرتغالی با الهام از طبیعت و با استفاده از چهار تخته‌سنگ بزرگ ساخته شد، اما بعدها شایعه شد طراح این بنا از کارتون محبوب آمریکایی فلینت «American Flintstones cartoon» استونز الهام گرفته است. فضای داخلی این بنا بزرگ‌تر از چیزی که از بیرون به نظر می‌رسد است و با مبل‌ها و نیمکت‌های چوبی تزیین‌ شده است. در طراحی این ساختمان بالکن نیز در نظر گرفته‌شده است.

ساختمان هابیتت ۶۷ (کانادا)

چشم‌انداز این مجموعه در کنار ساحل موجب گردید که هابیت ۶۷ به عنوان برترین نمایش در نمایشگاه جهانی مونترال در سال ۱۹۸۷ مطرح شود. این طرح، پیشگام در طراحی و ساخت مجموعه‌های پیش ساخته می‌باشد. این مجتمع مسکونی از نظر فرمی و حجمی دارای ترکیبی غیرمعمول از واحدهای مدولار بتنی، است که برای نمایشگاه جهانی مونترال، طراحی و ساخته شد. تلاش طراح این مجموعه این بود که به تعریف جدیدی از سکونت شهری، مجتمع‌های مسکونی ارزان‌قیمت و مکانی خودبنیاد، مشتمل بر واحدهای آموزشی و تجاری دست بیابد. تمام واحدها بر اساس قطعات پیش ساخته مقاوم، در محل ساخته شده و هر کدام از آنها، از بام باغی بهره می‌برند که عملا سقف واحد پایین‌دستی‌شان می‌باشد. مجتمع مسکونی هابیت ۶۷ مجتمع منحصر‌به‌فردی است که به طورقابل توجه‌ای چگالی بیشتری را نسبت به خانه‌های تک خانواری تامین می‌کند. در حالی که بسیاری از فایده‌های خانه‌های تک‌خانواری را تامین می‌کند مانند فضای بیرونی برای هر خانه و احساس اجتماعی آپارتمانها در این مجتمع فرم داده شده‌اند از مدل‌های استاندارد که ترکیب شده‌اند با روش‌های جالب و متنوع این مدل‌ها به روشی منظم شده‌اند که هر آپارتمان یک تراس  سبز بر سقف واحد زیرین دارد قرارگیری متنوع این مدل‌ها یک موقعیت فضای زندگی دلخواه و متنوع را ایجاد کرده است.

معبد نیلوفر آبی (هند)

معماری این معبد جوایز بین‌المللی فراوانی کسب کرده است. معبد زیبای نیلوفر آبی از جمله جایزه انجمن ساختمان‌های بتونی آمریکا به عنوان ظریف‌ترین ساختمان بتونی جهان را کسب کرده است. اخیرا سازمان توسعه دهلی نوطرحی برای گسترش معبد نیلوفر آبی واقع در پایتخت هندوستان را پیشنهاد کرده است. معمار این ساختمان در طرح این بنای زیبا از گل نیلوفر آبی الهام گرفته ‌است. معماری بی‌نظیر معبد نیلوفر آبی در سال ۱۹۸۶ تکمیل شد، این بنا را به یکی از جاذبه‌‌های توریستی پایتخت هندوستان تبدیل کرده است. معبد نیلوفر آبی از ۲۷ گلبرگ تشکیل شده است. این بنا ۹ طرف دارد که هر یک از آنها، ۳ گلبرگ دارد. ارتفاع این بنا حدود ۲۷ متر است و قطر ساختمان ۷۰ متر است که در زمینی به مساخت ۶۴ هکتار در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری هندوستان قرار دارد. در این بنا به ندرت مناسکی ویژه بهائیان انجام می‌شود و همه می‌توانند با هر اعتقادی با سکوت به تفکر و مناجات بپردازند. انجام مراسم مذهبی و سخنرانی در سالن اصلی ممنوع است و اغلب مردم هندوستان از هر مذهب و طایفه‌ای آنرا محترم می‌شمارند.

امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد ، به پشتوانه همراهی شما مخاطبین محترم ، سامانه مدیریت و نرم افزار رایگان شارژ ساختمان وب اسکان تلاش خواهد کرد تا در ادامه نکات کاربردی پیرامون بهبود مسائل حوزه آپارتمان نشینی و مدیریت آپارتمان را منتشر نماید.

0 نظر

نظر دهید

captcha