اجاره نامه دستی

برخی از افراد اجاره نامه را با دست می نویسند و حتی به اعتبار آن فکر نمی کنند، این افراد از عواقب احتمالی و مشکلاتی که ممکن است به همراه داشته باشد، آگاهی ندارند.

به گزارش ایسنا، بنابراعلام سوله تاپ، اجاره ملک مسکونی با اجاره ملک صنعتی مثل اجاره سوله تفاوت زیادی با یکدیگر دارند. به عبارت دیگر مشکلات حقوقی و ضرر و زیان در اجاره سوله بسیار بیشتر از اجاره یک واحد مسکونی است لذا لازم است هر زمان که قصد رهن و اجاره مخصوصا اجاره ملک صنعتی دارید از همان ابتدا با کارشناس حقوقی که در حوزه املاک تخصص دارد مشورت کرد تا از هر گونه معضلات و گرفتاری های حقوقی و مالی پیشگیری کنید.

اجاره نامه یک قرارداد قراردادی است که مستأجر (کاربر) را به پرداخت اجاره دهنده (مالک) برای استفاده از دارایی دعوت می کند.

گاهی اوقات پیش می آید که موجر و مستأجر با هم آشنا هستند، در این حالت ممکن است مراجعه به یک مشاور املاک برای نوشتن اجاره نامه بی معنی به نظر برسد. بنابراین، برای اینکه مجبور به پرداخت هزینه نباشند، اجاره نامه را بدون مشورت با یک مشاور املاک می نویسند.

این اجاره نامه که توسط موجر و مستاجر به توافق رسیده و به امضا رسیده است، اجاره نامه نامیده می شود. البته این قرارداد روی فرم اجاره نامه که توسط اتحادیه املاک مشاوران املاک توزیع می شود، نوشته نخواهد شد.

شاید تنها مزیت اجاره نامه دستی این باشد که برای نوشتن آن نیازی به پرداخت یک مشاور املاک نیست. اما این فقط یک مزیت است، به شرطی که موجر و مستاجر مشکلی با یکدیگر نداشته باشند.

در صورت بروز اختلاف بین موجر و مستاجر، کمیسیون مشاور املاک یا حق التحریر در مقایسه با هزینه ها و زمانی که شما مجبور به پرداخت آنها در دادسرا هستید، ناچیز خواهد بود.

اگر فقط یک اجاره نامه به عنوان مدرک داشته باشید، مدت زمان دادرسی و دادخواست آنقدر برای شما هزینه دارد که از ننوشتن اجاره نامه از مشاور املاک پشیمان می شوید.

اگرچه یک قرارداد اجاره که توسط دو شاهد امضا شده، قابل پیگرد قانونی است، اما این قانون شامل قانون موجر و مستأجر نیست که در سال ۱۹۹۷ (۱۳۷۶) تصویب شده است. این روند اخذ دستور تخلیه برای ملک اجاره ای را پیچیده می کند. بنابراین نوشتن اجاره نامه دستی به ضرر موجر است.

ممکن است فکر کنید که نوشتن اجاره نامه به نفع مستاجر است. اما اینطور نیست اگر اجاره نامه با دست نوشته شده باشد، روند بازپرداخت مبلغ رهن برای مستأجر به روندی دشوار و طولانی تبدیل می شود.

به طور کلی، می توان گفت که با نوشتن قرارداد اجاره با دست، در هزینه حق التحریر یا مشاوره املاک صرفه جویی می کنید، اما خطر خرید مسائل حقوقی و هزینه های حقوقی را برای خود دارید. بنابراین به مالکان و مستاجرین توصیه می شود که از توافق نامه و دستی از نوشتن قرارداد اجاره خودداری کنند.

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که آیا اجاره نامه دست نویس با رضایت موجر و مستاجر معتبر است؟ یا اعتبار کلی این نوع اجاره نامه چقدر است؟ ما به سوال زیر پاسخ خواهیم داد.

طبق قوانین اسلامی، هر نوشته ای که توسط دو نفر امضا شود، قرارداد محسوب می شود. از آنجا که قوانین کشور مبتنی بر شرع است، بنابراین هرگونه نوشتاری که توسط دو نفر امضا شود، قرارداد است و هر قراردادی می تواند از نظر قانونی قابل اجرا باشد.

قوانین موجر و مستأجر مصوب سال ۱۹۹۷

قوانین موجر و مستأجر، مصوب ۱۹۹۷ (۱۳۷۶)، هم تامین کننده منافع موجر و هم تامین کننده مستأجر می باشد. اجاره های موضوع این قانون توسط موجر و مستاجر امضا می شود و امضای دو شاهد مرد بالغ در قرارداد گنجانده شده است.

بنابراین، حتی اجاره نامه دستی به عنوان قرارداد معتبر است و می توان دعاوی حقوقی را در دادگاه ها پیگیری کرد.

صرف معتبر بودن اجاره نامه به معنای حل مشکل شما نیست. این اعتبار صرفاً به این معنی است که توسط مقامات قانونی قابل پیگرد است. انعقاد قرارداد اجاره به صورت کتبی تا چه اندازه به حل مشکل شما کمک می کند، تا چه اندازه مشکلات حقوقی در نوشتن این قرارداد اجاره وجود دارد؟

اگر موارد حقوقی لازم به درستی بیان نشود یا شرایط طرفین به طور کامل در قرارداد منعکس نشود، در صورت بروز مشکل نمی توان به دادسرا یا دادگاه متکی بود.

اگرچه قرارداد اجاره نامه دستی که توسط موجر و مستاجر بدون مشورت با یک مشاور املاک به نگارش درآمده است، حتی با امضای دو شاهد معتبر قانونی است، اما باز هم ممکن است نتواند منافع شما را به بهترین شکل نشان دهد.

به طور کلی می توان گفت که "هیچ اعتمادی به اعتبار اجاره نامه دستی وجود ندارد". در نتیجه، با توجه به توضیحات ارائه شده، می توان گفت بهترین گزینه برای مذاکره در مورد اجاره، مشاوره با مشاور املاک است.

هزینه ای که برای نوشتن اجاره نامه به یک مشاور املاک پرداخت می کنید هزینه جلوگیری از مسائل حقوقی در آینده است.