تقویت گل های آپارتمانی

گیاهان و گل های آپارتمانی یکی از زیبایی های واحد های ساختمانی هستند. بی شک خشک شدن و از دست دادن گیاهان آپارتمانی برای علاقه مندان به گل و گیاه اتفاق ناگواری است. در این مقاله به نکاتی برای تقویت گل های آپارتمانی اشاره می کنیم.

گیاهان آپارتمانی

گیاهان دارای انواع مختلفی هستند. گل و گیاهان آپارتمانی بسته به نوع خود می توانند طول عمر مختلفی داشته باشند و شرایط نگهداری از آن ها به روی طول عمر گیاهان آپارتمانی بسیار تاثیر گذار است اما می توانید با استفاده از روش های تقویت گل های آپارتمانی ، عمر این گل ها را افزایش داد. تا پایان این مقاله با وب اسکان همراه باشید.

قبل از اینکه به بیان روش های تقویت گل های آپارتمانی بپردازیم، برخی از اشتباهات رایجی را عنوان می کنیم که می توانند موجب ضعیف شدن گیاهان آپارتمانی و در نتیجه خراب شدن آن ها شوند. می توانید با مرتکب نشدن این گونه اشتباهات در مورد نگهداری از گیاهان، به سلامت گیاهان آپارتمانی خود کمک ویژه ای کنید.

یکی از رایج ترین اشتباهاتی که اکثر افراد مرتکب آن می شوند آبیاری زیاد گل های آپارتمانی و گیاهان است. جالب است بدانید که همه گیاهان به آب فرآوان نیاز ندارند و آبیاری فرآوان می تواند موجب آسیب به ریشه های گیاه و در نتیجه خشک شدن آن شود.

گیاهان دارای انواع مختلفی هستند و برخی از گیاهان سایه دوست اند یعنی در معرض آفتاب مستقیم و نور فرآوان آسیب دیده و شادابی خود را از دست می دهند. بنابراین نیازی نیست تا همه گل های آپارتمانی خود را در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار دهید و باید با توجه به نوع گل و گیاه خود جای مناسبی را برای نگهداری از گیاه انتخاب نمایید.

بنابر موارد ذکر شده، اولین و مهم ترین نکته برای نگهداری و مراقبت از گل و گیاه آپارتمانی ، کسب اطلاعات در مورد گیاه است. باید اطلاعات کاملی را در مورد نحوه و شرایط نگهداری از گیاه خود به دست آورید تا بتوانید به خوبی از گیاهان آپارتمانی خود مراقبت کنید بدون اینکه به آنها آسیبی برسانید شادابی گل های آپارتمانی خود را حفظ کنید.

روش های موثر در تقویت گل های آپارتمانی

آبیاری مناسب گیاه

آبیاری گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی بسته به نوع خود نیازمند تعداد و حجم آبیاری مختلفی هستند. برخی از گیاهان به خصوص گیاهانی که گل دارند، به آب بیشتری برای رشد نیازمندند اما بیشتر گیاهان آپارتمانی به خصوص کاکتوس ها، به آب کم تری نسبت به گل های آپارتمانی نیازمند هستند و آب فرآوان می تواند باعث پوسیدگی ریشه های آن ها شوند. ریشه ها، مهم ترین بخش های گیاهان هستند و در صورتی که ریشه گیاه آسیب ببیند موجب آسیب رسیدگی به کل گیاه می گردد.

در فصول سرد گیاهان به آبیاری کم تری نیازمند هستند از این رو در زمستان تعداد دفعات آبیاری گیاهان آپارتمانی را کم تر کنید. قبل از آبیاری گل های آپارتمانی حتما رطوبت سطح خاک گلدان را بررسی کنید و در صورتی که تا دو اینچی سطح خاک گلدان خشک بود آبیاری مجدد گل را انجام دهید. نباید بزارید آّ زیادی در زیر گلدان جمع گردد.

حتما از گلدان هایی برای نگهداری گل های آپارتمانی خود استفاده کنید که زیر گلدان دارای محفظه ای برای خروج آب زیادی باشد. بهترین زمان برای آّیاری گل های آپارتمانی صبح زود و اوایل شب می باشد. آبیاری گیاهان آپارتمانی خود را به نحوی انجام دهید که آب به صورت مساوی در تمامی قسمت های خاک پخش شود.

در صورتی که برگ های گیاهان آپارتمانی شما به صورت زودرس می افتد و یا در لبه و اطراف برگ ها تغییر رنگ به صورت زرد و قهوه ای مشاهده می کنید، باید گیاه خود را بیشتر آبیاری نمایید زیرا این نشاهنه ها همگی از مله نشاهنه های کمبود آب در گیاهان می باشد و فاسد شدن برگ های گیاه، جمع شدن آّب در محفظه زیر گلدان، ایجاد قارچ در سطح خاک و جدا شدن برگ های جوان از ساقه از جمله مواردی است که نشانه زیاد بودن میزان آبیاری گیاهان آپارتمانی است.

برای آبیاری گیاهان بهتر است که از آب شیرین استفاده نکنید زیرا آب شیرین قلیایی است و می تواند موجب ایجاد باکتری های چسبنده به ریشه گیاه شود و آسیب های جدی را به گیاهان وارد نماید. برای نگهداری و تقویت گل های آپارتمانی بهتر است که مقدار بسیار کمی از یک ماده اسیدی مانند سرکه را به آبی که میخواهیم گیاه را با آن آبیاری کنیم، اضافه نماییم، این کار خاک گلدان را از باکتری های مضر برای گیاه پاک می کند.

کود دهی

کود دهی گیاهان آپارتمانی

همانطور که میدانید گل ها و گیاهان آپارتمانی از خاک تغذیه می کنند. کود ها در واقع تغذیه خاک هستند. مواد موجود در کود به  خاک گل منتقل شده و از طریق ریشه ها به تمامی قسمت گل های آپارتمانی منتقل می گردد. مهم ترین موادی که در داخل کود گیاهان وجود دارد شامل نیتروژن، که سبب رشد ساقه ها و برگ های گیاه و فسفر، که برای شکفتن گل ها بسیار مفید می باشد و پتاسیم است.

کود ها دارای دو نوع طبیعی و مصنوعی هستند که برای تقویت گیاهان آپارتمانی بیشتر از نوع مصنوعی آن استفاده می شود. کود های مصنوعی دارای انواع مختلفی هستند و برای هر گیاه با توجه به نوع گیاه کود متفاوتی را باید استفاده کنید. هنگام استفاده از کود های شیمیایی به دستور استفاده از آن حتما توجه نمایید و به میزان مورد نیاز و مجاز از کود استفاده نمایید. بهترین زمان برای تغذیه گیاهان آپارتمانی توسط کود ها، در فصل غیر زمستان و زمانی است که خاک گلدان مرطوب باشد. وجود رطوبت در خاک گلدان سبب می شود تا کود به ریشه های گیاه نرسد و از آسیب دیدگی گیاه جلوگیری می کند. در فصل های سرد مانند زمستان، اکثر گل های آپارتمانی و گیاهان در خواب هستند و ایجاد یک نیروی محرکه رشد مصنوعی مانند کود برای گیاه در این فصل ها چندان منطقی و مفید نمی باشد.

مواد مغذی

تقویت گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی نیز مانند بدن انسان به مواد مغذی نیازمند هستند. می توانید به روش های ساده و روزمره مواد مغذی مورد نیاز گل های آپارتمانی خود را تامین نمایید. زمانی که تخم مرغ را آب پز می کنید، آّب باقی مانده در ظرف را دور نریزید این آّب سرشار از سودا است که برای شادابی گل ها بسیار مفید می باشد. کافی است پس از اینکه آب به دمای استاندارد رسید توسط آن گل های آپارتمانی خود را آبیاری کنید. این کار را بیش تر از هفته ای یک بار انجام ندهید.

قرص آسپرین نیز یکی دیگر از مواردی است که می توانید در منزل خود برای تغذیه گیاهان آپارتمانی خود از آن استفاده کنید. توجه کنید که استفاده از مقدار بسیار زیاد این قرص می تواند سبب ایجاد لکه های قهوه ای به روی برگ های گیاه شود. می توانید قرص آسپرین را در آب حل کرده و یک محلول بسیار رقیق را درست کنید سپس با اسپری کردن این محلول به روی گیاهان و گل های آپارتمانی خود، به شادابی بیشتر آن ها کمک کنید.

یک ترفند دیگر برای تقویت گیاهان آپارتمانی استفاده از قرص آهن می باشد. کافی است تی بگ های چایی خود را دور نریزید و بعد از استفاده قسمت بالای تی بگ را بشکافید و یک عدد قرص آهن را پودر کنید و درون تی بگ بریزید، و سپس تی بگ را چند دقیقه درون یک لیوان آب قرار دهید. این آب را به آبی که گل های آپارتمانی خود را با آن آبیاری می کنید اضافه کنید و شاهد رشد بیشتر گیاهان آپارتمانی خود باشید.

 

 امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد ، به پشتوانه همراهی شما مخاطبین محترم ، سامانه مدیریت و نرم افزار رایگان شارژ ساختمان وب اسکان تلاش خواهد کرد تا در ادامه نکات کاربردی پیرامون بهبود مسائل حوزه آپارتمان نشینی و مدیریت آپارتمان را منتشر نماید .

0 نظر

نظر دهید

captcha