شرایط وام مسکن در سال 98

 

شرایط وام مسکن یکی از پرسش های متداول کاربران می باشد. وام مسکن یکی از راه هایی است که اکثر افراد به ویژه زوج های جوان برای خرید خانه و صاحب خانه شدن از آن استفاده می کنند. وام مسکن از سوی بانک های مختلف به ویژه بانک مسکن برای کمک به افرادی که قصد خرید خانه را دارند، در نظر گرفته شده است که دارای قوانین و شرایط خاص خود است. در این مقاله از سوی سامانه مدیریت ساختمان، وب اسکان، به برسی شرایط وام مسکن در سال 1398 می پردازیم.

انواع وام مسکن

به طور کلی وام های مسکن به دو صورت به افراد تعلق می گیرد. برخی از افراد با خرید اوراق ممتاز از بازار بورس اقدام به دریافت وام مسکن می کنند و برخی دیگر از طریق موجودی محل صندوق پس انداز مسکن اقدام به دریافت وام مسکن می کنند. شرایط بازپرداخت شامل تعداد و مبلغ قسط و میزان سود وام و همینطور زمان بازپرداخت هر وام متفاوت است.

وام اوراق دار

وام مسکن از طریق خرید اوراق ممتاز یکی از راه های سریع صاحب خانه شدن است. اگر شما برای خرید خانه عجله دارید و نیاز به وام فوری مسکن دارید می توانید از طریق خرید اوراق ممتاز اقدام به گرفتن وام مسکن کنید. در این نوع وام مسکن لازم نیست منتظر بمانید تا نوبتتان برای دریافت وام برسد بلکه کافی است تا بسته به میزان مبلغ وام درخواستی خود اوراق ممتاز را خریداری کنید و سپس سایر روال اداری اخذ وام خود را طی کنید.

یکی دیگر از مزیت های دریافت وام مسکن به واسطه خرید اوراق این است که محدودیتی در تعداد وام دریافتی وجود نخواهد داشت و هر فرد می تواند چندین مرتبه ازوام اوراق دار استفاده کند. میزان سود این نوع وام حدودا 17.5 درصد می باشد.مدت زمان بازپرداخت وام اوراق دار حد اکثر 12 سال است و نحوه ی تقسیط می تواند به صورت ساده و یا پلکانی باشد.

 قیمت هر اوراق ممتاز تقریبا 75000 تومان است و به ازای هر 500000 تومان وام دریافتی باید یک برگ اوراق ممتاز را تهیه کنید. سقف اخذ وام مسکن به صورت انفرادی از طریق اوراق ممتاز در شهر تهران 70 میلیون تومان می باشد. این مبلغ در مراکز استان ها و شهر هایی که بیش از 200 هزار نفزر جمعیت دارند، به 60 میلیون تومان و دیگر شهرها و مناطق به 50 میلیون تومان می رسد.

حد اکثر میزان وام مسکن اوراق دار برای زوجین در شهر تهران 120 میلیون تومان در نظر گرفته شده است و برای زوجین ساکن شهر هایی با بیش از 200 میلیون جمعیت این مبلغ به 100 میلیون تومان و در دیگر مناطق 80 میلیون تومان می رسد.

شرایط وام مسکن یکم در سال 98

وام مسکن یکم هم به صورت انفرادی و هم به زوجین تعلق می گیرد. مطابق با اسم این تسهیلات، برای مشمول شرایط بودن این وام مسکن، فرد باید برای اولین بار باشد که از وام مسکن استفاده می کند و از هیچ نوع وام و تسهیلات مسکنی برای خرید و یا تعمیر مسکن استفاده نکرده باشد. این شرایط مربوط به تمامی بانک هاست نه تنها بانک مسکن، یعنی فرد برای اولین بار باشد که از وام مسکن در تمامی بانک ها استفاده می کند. اکثر افراد برداشت اشتباهی از وام مسکن یکم دارند و گمان می کنند که این وام تنها برای کسانی است که صاحب مسکن و ملک نباشند در حالی که اینطور نیست بلکه حتی افرادی که صاحب خانه هستند نیز می توانند از وام مسکن یکم استفاده کنند به شرطی که تا کنون برای تعمیر و یا خرید مسکن خود وامی دریافت نکرده باشند.

وام مسکن یکم هم به صورت انفرادی هم به زوجین تعلق داده می شود. سقف میزان این وام به صورت فردی در شهر تهران 80 مسلسون تومان و در شهر های بالای 200 میلیون جمعیت 60 میلیون تومان و در سایر نواحی 40 میلیون تومان در نظر گرفته شده است در حالی که این میزان برای زوجین در شهر تهران 160 میلیون تومان و در شهر های دارای بیش از 200 میلیون نفر جمعیت، 120 میلیون تومان و در دیگر شهر ها و مناطق 80 میلیون تومان می باشد.

وام مسکن اول برای افراد مجرد و یا کسانی که با همسر خود متارکه نموده اند یا همسرشان فوت شده است، به شرطی تعلق می گیرد که فرد درآمد مستقلی داشته باشد و خوده شخص پیش از آن اقدام به اخذ وام نکرده باشد.

از شرایط وام مسکن در سال 98  آن است که فرد باید نیمی از مبلغ وام مورد تقاضای خود را در بانک به مدت یک سال سپرده گذاری نماید. این امکان وجود دارد که شخص متقاضی وام مبلغ سپرده را کم تر و در ازای آن مدت زمان سپرده گذاری را بیشتر کند.

سود وام مسکن اول در سال 98 به میزان 9.5 درصد مبلغ وام دریافتی می باشد و مدت زمان بازپرداخت وام 12 ساله می باشد. برای گرفتن وام مسکن داشتن حد اقل سن قانونی (18 سال ) ضروری می باشد. برای گرفتن وام مسکن اول باید 12 ماه در انتظار بمانید.

وام خرید زمان

وام مسکن دیگری نیز وجود دارد که به آن وام خرید زمان می گویند. این وام مناسب افرادی است که برای گرفتن وام خود عجله دارند و نمی توانند 12 ماه در صف انتظار بمانند. برای گرفتن این وام، شخص باید دو برابر مبلغ وام درخواستی خود را تا شش ماه در صندوق بانک سپرده گذاری کند. پس از شش ماه فرد می تواند از امتیاز صندوق سپرده خود استفاده کند و درخواست وام کند. سقف مبلغ در نظر گرفته شده برای این وام 12 میلیون تومان می باشد. نکته مهم در مورد وام خرید زمان این است که خانه ای که توسط مبلغ این وام خریداری می شود نباید سنی بیش تر از 25 سال داشته باشد. مبلغ سود وام خرید زمان 11 درصد است.

وام مشترک یا جعاله تعمیر مسکن

وام تعمیرات مسکن را وام جعاله می گویند. این وام برای تعمیرات و یا تکیمل منازل به صاحبان مسکن ها داده می شود. وام مشترک تنها از طریق خرید اوراق برای متقاضیان امکان پذیر می باشد. سقف وام جعاله 20 میلیون تومان می باشد. سود بازپرداخت وام مشترک 18 درصد مبلغ وام دریافتی می باشد.

طبق قوانین فعلی بانک داری برای چنین وام مسکنی به ضامن نیازی نیست و در واقع ضامن وام شما مسکن شماست و تا انتهای پرداخت اقساط وام سند مسکن شما در رهن بانک می ماند. برخی از بانک ها و شعبه ها برای اطمینان بیشتر از وام گیرندگان تقاضای ضامن نیز می کنند.

وام حساب پس انداز جوانان

حساب پس انداز جوانا یک حساب سپرده کوتاه مدت است که سرمایه گذاران می توانند در دراز مدت از تسهیلات آن استفاده کرده و وام مسکن دریافت کنند. افرادی که در سال 97 اقدام به افتتاح حساب پس انداز جوانان کرده اند، پس از 15 سال می توانند وام پس انداز جوانان را دریافت کنند. سقف مبلغ وام در نظر گرفته شده برای این وام در شهر تهران 213 میلون تومان و در شهر هایی با بیش از 200 میلیون نفر جمعیت 177 میلیون تومان و در سایر مناطق 142 میلیون تومان می باشد.

دارندگان حساب پس انداز جوانان باید به صورت ماهانه حد اقل 38 هزار تومان را به حساب خود واریز نمایند و هر ساله مبلغ 3 هزارتومان به این مبلغ اضافه خواهد شد. سود این وام 9 درصد بوده و بازپرداخت آن تا 20 سال طول می کشد و اقساط آن می تواند به صورت ساده و یا پلکانی باشد. زمان انتظار برای دریافت وام حساب پس انداز جوانان بین 5 سال تا 15 سال می باشد.

 

 امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد ، به پشتوانه همراهی شما مخاطبین محترم ، سامانه مدیریت و نرم افزار رایگان شارژ ساختمان وب اسکان تلاش خواهد کرد تا در ادامه نکات کاربردی پیرامون بهبود مسائل حوزه آپارتمان نشینی و مدیریت آپارتمان را منتشر نماید .

0 نظر

نظر دهید

captcha