رشد شیب افزایش قیمت مسکن

برسی هایی که به روی قیمت مسکن در چند ماه اخیر انجام شده است، حاکی از آن است که قیمت مسکن در اردیبهشت ماه افزایش داشته و در چند ماه اخیر به اوج خود رسیده است. می توان گفت چنین افزایش قیمت مسکن در طی چند ماه در واقع بی سابقه بوده است.

معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران، با بررسی دقیق آمار و ارقام منتشر شده توسط بانک مرکزی، توضیحاتی را در خصوص رشد قیمت مسکن و حجم معاملات انجام شده در این بازار ارائه نمود. ر این اساس، تعداد واحد های خرید و فروش شده در ماه اردیبهشت سال جاری ۱۲ هزار و ۱۲۸ واحد مسکونی بوده است که این رقم بر واحد های معامله شده در شهر تهران دلالت دارد.رشد ۳٫۵ برابری در مقایسه با فروردین ماه به ثبت رسیده است این درحالی است که رقم اعلام شده به نسبت آن چه برای اردیبهشت ماه سال گذشته اعلام گردیده، افت ۳۶٫۵ درصدی را نشان می دهد.

بر اساس آن چه بانک مرکزی رسما اعلام کرده است، میانگین قیمت مسکونی به ازای هر متر مربع در اردیبهشت ماه سال جاری مرز ۱۲ میلیون تومان را هم پشت سر گذاشته است و به رقم ۱۲ میلیون و ۶۷۳ هزار تومان رسیده است. این رقم رشد ۱۲٫۵ درصدی در مقایسه با فروردین ماه سال جاری را عیان می سازد که به نسبت همین ماه در سال گذشته رشد دو برابری را شاهد بوده است.

از نخستین روز های سال ۹۷ تاکنون، بیشترین حجم معاملات مسکن مربوط به اردیبهشت ماه سال گذشته بوده است که تعداد واحد های معامله شده در این ماه، ۱۹ هزار و ۱۰۷ معامله بوده است. اما با توجه به این که از بعد از اردیبهشت ماه سال ۹۷ روند رو به رشدی قیمت مسکن را فرا گرفت و قیمت واحد های مسکونی به شدت افزایش پیدا کرد عده زیادی قدرت خریدشان را از دست دادند و بازار مسکن را ترک کردند که این عامل افت حجم معاملات مسکن را به همراه داشته است.