یک متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری با اشاره به بروز قارچ سیاه در برخی مبتلایان کرونا، توضیحاتی داد. دکتر روح‌انگیز نشیبی در خصوص بروز بیماری قارچ سیاه در برخی مبتلایان به کرونا، بیان کرد: ابتلا به کرونا موجب قارچ سیاه نمی‌شود بلکه روند بروز قارچ سیاه به دلیل ریسک استفاده برخی داروهای مربوط به درمان عوارض کرونا است.

به گزارش ایسنا، وی افزود: برای درمان بیماران مبتلا به نوع شدید کرونا که در ICUها بستری می‌شوند یا اکسیژن خون بسیار پایینی دارند و دچار تنگی نفس می‌شوند، یک سری داروها استفاده می‌شود که برای نجات جان بیمار است. استفاده از این داروها، ریسک ابتلا به عفونت‌های قارچی را در بیمار بیشتر می‌کند بنابراین خود کرونا موجب بروز قارچ سیاه نمی‌شود.

این متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری گفت: دیابت کنترل‌نشده نیز یکی از ریزفاکتورهای مهم ابتلا به این عفونت قارچی است. اکثر بیمارانی که دچار این عفونت می‌شوند، دیابتی هستند.

وی افزود: برای درمان افراد مبتلا به دیابت که به نوع شدید کرونا مبتلا می‌شوند، مجبور هستیم داروهایی تجویز کنیم که سیستم ایمنی بدن را ضعیف و قند خون را از حالت کنترل خارج می‌کنند در نتیجه ریسک ابتلا به این عفونت قارچی در این بیماران ایجاد می‌شود.

نشیبی تصریح کرد: توصیه می‌شود تا حد امکان بیماران سرپایی از کورتن‌ها استفاده نکنند. متاسفانه دیده می‌شود این دارو برای یک بیمار تجویز می‌شود و بیمار دیگر نیز همین نسخه را استفاده می‌کند.

وی افزود: گاه ممکن است تجویز دارو نامناسب باشد یا خودسرانه توسط بیماران استفاده شود اما در برخی موارد چاره‌ای جز تجویز این داروها نداریم. در این شرایط، در بیمارستان قند خون کنترل و برای درمان عفونت‌های قارچی کارهای زیادی از جمله درمان ضد قارچ و جراحی‌های متعدد انجام می‌شود.

این متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، گفت: گاه ممکن است این قارچ منجر به از بین رفتن بینایی یک یا دو چشم بیمار، جراحی‌ها در ناحیه فک یا سینوس‌ها، آسیب به بافت مغز و بروز علائم سکته مغزی شود.