نحوه برخورد با همسایه آزاری

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ همیشه همسایگانی هستند که ما را ناراحت می‌کنند و گاهی اوقات این آزار و اذیت‌ آنقدر ادامه پیدا می‌کند که از دست آنها عصبانی می‌‌شویم. البته آزار و اذیت‌ همسایه به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد از سر و صدای بچه گرفته تا خط کشیدن روی ماشین، مزاحمت‌های حیوان خانگی و.... به صورتی که دیگر آرامش خود را از دست می‌دهیم و ناچاریم که با آنها مقابله کنیم.

مجتبی نورانی، روانشناس و مدرس دانشگاه علامه طباطبایی، با اشاره به بهترین نحوه برخورد با همسایه آزاری گفت: در علم روانشناسی باید ببینیم ما چگونه رفتار کنیم تا نتیجه و پیامد واکنش ما مثبت باشد. 

او افزود: زمانی که در یک محیط کوچک کنار یکدیگر زندگی می‌کنیم باید یک‌سری حداقل‌ها را رعایت کنیم تا به خودمان و دیگران آسیب وارد نشود.

نورانی تصریح کرد: امروزه با اینکه اکثر مردم در آپارتمان زندگی می‌کنند، فرهنگ آپارتمان‌نشینی را بلد نیستند یا اینکه رعایت نمی‌کنند.

او ادامه داد: بسیاری از آپارتمان‌نشین‌ها اصطلاح چهار دیواری اختیاری را به کار می‌برند و با کارهایی که در چهار دیواری خود انجام می دهند باعث آزار رساندن به دیگران می شوند که ایجاد آلودگی صوتی از بارزترین آنهاست.

این روانشناس اظهار کرد:  ما در ابتدا وظیفه داریم اجازه ندهیم دیگران به ما آسیب برسانند اما برای اینکه از آسیب رساندن به سایر افراد جلوگیری کنیم باید بهترین روش را برگزینیم که تاثیر مثبت داشته باشد و به خودمان ضرر نرساند.

نورانی با اشاره به اهمیت فراگیری حل مسئله گفت: اولین مهارتی که همه ما باید آن را یاد بگیریم حل مسئله است که باید آموزش و به مرور زمان تقویت شود.

این مدرس دانشگاه بیان کرد: علاوه بر آموزش حل مسئله، نوع برقراری ارتباط بسیار اهمیت دارد. اگر همسایه ما آزار و اذیت می رساند بهترین نوع برخورد صحبت کردن با ملایمت است.

او افزود: اگر با داد و بیداد و خشونت صحبت کنیم نتیجه عکس حاصل می‌شود چون افراد در این مواقع از خود دفاع کرده و ممکن است حتی تندتر از ما برخورد کنند و چند ناسزا هم بگویند.

نورانی گفت: برای مثال اگر از موسیقی بلند همسایه خود عاصی شدیم باید در مرحله اول محترمانه با او گفتگو کنیم و از او بخواهیم صدای موسیقی خود را کم کند تا مزاحمت ایجاد نشود.

این روانشناس گفت: این نوع برخورد همیشه وضعیت را تغییر نمی‌دهد و ممکن است حتی عکس‌العمل متناسب هم دریافت نکنیم اما عموما خوب برخورد کردن با آدم‌ها و مدارا با آنها آسیبی به دنبال نمی‌آورد.

نورانی افزود: اگر پس از این رفتار موجه و درست نتیجه‌ای حاصل نشد از آنجا که قانون آپارتمان نشینی تصویب شده، می‌توان با مراجعه به مراجع قانونی از همسایه خود شکایت کرد.

این روانشناس با اشاره به آسیب‌هایی که استفاده از روش‌های قانونی به همراه دارد، گفت: بسیاری از مردم به دلیل اینکه از دشمنی کردن می‌ترسند از شکایت کردن دوری می‌کنند به همین دلیل همانطور که گفتم مدارا کردن بهترین نوع برخورد با دیگران است تا آرامش خودمان هم از بین نرود.

نورانی اظهار کرد: به طور کلی برای کاهش آسیب‌ها باید زندگی در آپارتمان به مردم آموزش داده شودتا خشم و خشونت آنها در جامعه تخلیه نشود.