کرونا و افسردگی 

 

به گزارش بهداشت نیوز، حسین بهلولی رو با بیان اینکه یک سال و سه ماه از شیوع کرونا در کشور می گذرد، افزود: امروز نسبت به گذشته ترس و نگرانی درخصوص این بیماری و آسیب هایش تا حدی کاهش پیدا کرده و همین باعث می شود با بی احتیاطی برخی افراد در انجام پروتکل های بهداشتی، شاهد موج چهارم و پنجم این بیماری باشیم.

وی تصریح کرد: حال در شرایطی هستیم که کرونا جهش پیدا کرده است. در این میان افرادی که پروتکل ها را رعایت می کنند با خبرهای پی در پی در خصوص موج های کرونا، دچار شوک شده و ترس وجودشان را فرا گرفته است. همین باعث می شود پروتکل ها را با وسواس بیشتری رعایت کنند.

بهلولی با بیان  اینکه نمی شود تاثیر اخبار را در بروز  اضطراب افراد نادیده گرفت، تاکید کرد: این بالا و پایین شدن ها و خبرهای بد، به لحاظ روانشناسی برای مردم آسیب زا و باعث به وجود آمدن  اختلال اضطرابی شان شده است.  از طرفی عده ای به خاطر از دست دادن عزیزانشان دچار اختلال سوگ می شوند و همین می تواند تاثیرات منفی در روحیه شان بگذارد.  نتیجه اضطراب بالای افراد در نتیجه خبرهای بد درخصوص این بیماری یا از دست دادن عزیزانشان یا ترس از ابتلا به این بیماری و...منجر به پیک افسردگی در جامعه می شود.

این روانشناس افزود: برای همین باید با آنها کار شود. برای مثال بهتر  است سازوکاری فراهم شود تا افراد مبتلا به کرونا، پس از بهبودی تحت نظر روانشناس مهارت های شادمانی را یاد بگیرد و  اطرافیان مثل دوستان، خانواده، اقوام و... بهترین فرصت است که جویای حال فرد مبتلا یا بهبودیافته از کرونا باشند یا کمک کنند با صحبت کردن از میزان ترس افراد از ابتلا به این بیماری کمک کنند. زنگ زدن ، تماس تصویری،  ایجاد فضای شاد برای فرد مبتلا همه می تواند باعث افزایش روحیه افراد و کاهش اضطراب و استرس شان باشد.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند. جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

از ابتدای شیوع ویروس کرونا در ایران(اسفند۹۸) تا کنون ۷۲ هزار و ۸۷۵ نفر از هموطنان جان خود را از دست داده اند.