ممنوعیت نرخ گذاری بر قیمت مسکن در اپلیکیشن ها  و فضای مجازی

 

در حالی که دادستانی با هدف کنترل بازار مسکن، اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌های موبایلی و وبسایت‌های اینترنتی را مکلف به حذف قیمت‌ها کرده بود، اما برخی از سایت‌ها درج اجاره بها را آغاز کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار مهر، در پی شیوع کرونا و بسته شدن اجباری دفاتر مشاوران املاک در ماه‌های اسفند سال گذشته و فروردین امسال، بخش زیادی از تقاضای خرید و فروش و رهن و اجاره املاک به فضای مجازی و اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌های موبایلی کشیده شد؛ با بازگشایی دفاتر واسطه‌های ملکی در اردیبهشت شاهد رشد ناگهانی نرخ‌ها در دو بازار خرید و فروش و رهن و اجاره مسکن بودیم.

نهایتاً دادستانی تهران دستور داد تا معدود اپلیکیشن‌های موبایلی مشهور و اثرگذار در بازار مسکن، قیمت خرید و فروش و همچنین رهن و اجاره را از آگهی‌های خود بردارند.

 

مصطفی قلی خسروی و حسام عقبایی رئیس و نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک، محمد اسلامی و محمود محمودزاده وزیر راه و شهرسازی و معاون مسکنی وی و رئیس کمیسیون عمران مجلس در روزهای پایانی بهار امسال در گفتگوهایی اعلام کردند که توقف درج قیمت (اعم از معاملات و اجاره بها) در وبسایت های مسکن، آرامش را به این بازار برگردانده است.

با این حال در روزهای اخیر برخی از اپلیکیشن‌های مشهور موبایلی، درج اجاره بها در آگهی‌های رهن و اجاره را آغاز کرده‌اند؛ ولی قیمت فایل‌های خرید و فروش مسکن همچنان از دسترس مخاطبان این آگهی‌ها خارج است. برخی کارشناسان نیز معتقدند حذف درج قیمت از وبسایت ها و اپلیکیشن‌های موبایلی آگهی‌های مسکن، تأثیری در کنترل یا عدم کنترل بازار مسکن ندارد.