سرانه مصرف آب در ایران 

 

ایران کشوری با اقلیم گرم و خشک است که همیشه با مشکل کم آبی روبرو است . اما در دهه های اخیر عواملی مانند گسترش شهرنشینی ، توسعه کشاورزی و صنعت و تغییرات آب و هوایی دنیا باعث تبدیل کم آبی به بحران شده است .

 

در کشورهای پردرآمد دنیا 60% آب مصرفی صرف بخش صنعت می شود 30% صرف بخش کشاورزی و 10 % آن صرف شرب . اما در ایران 92% آب کشور صرف بخش کشاورزی و تنها 2% به مصرف بخش صنعت می رسد و 6% باقی مانده هم صرف آب شرب و مصرف خانه هاست . این الگوی مصرف نشان می دهد که ایران در مصرف آب با بسیاری از کشورهای دنیا متفاوت است . سرانه روزانه آب شرب در ایران 204 لیتر است ، در حالیکه یک سوئدی روزانه 164 لیتر و یک فرانسوی 139 لیتر و یک بلژیکی 129 لیتر و یک لهستانی تنها 98 لیتر آب مصرف می کند. البته وضعیت در کشورهای کمتر توسعه یافته و کشورهای با اقلیم گرمتر متفاوت است .

مثلا سرانه مصرف آب در بحرین 1058 لیتر در روز است و هر کدام از شهروندان عربستان 2542 لیتر آب مصرف می کند. سرانه مصرف مردم امارات و کویت هم 2027 و 1028 لیتر است . با این حساب ایران نسبت به خیلی از کشورهای منطقه وضعیت بهتری دارد اما نسبت به کشورهای دیگر میزان سرانه مصرف آب آن بالا است. پیش بینی می شود که در آینده ایران به خشکسالی و بحران جدی آب دچار شود. بحرانی کعه نشانه های آن پیداست و دست کم 300 شهر کشور وارد فاز تنش آبی شده اند و اگر مراقب مصرف نباشیم ممکن است زودتر از موعد به آینده ای پیش بینی کشورمان برسیم . برای کم کردن مصرف با در زمان مسواک زدن و یا شستن ظرفها و یا شستشوی سرو  بدن در حمام ، شیر آب را باز نگذاریم . و زمان حاما کردن را کوتاه و حداکثر به 15 دقیقه برسانیم . از شستن حیاط ، کوچه و ماشین با آب شهری خودداری کنیم . ماشین لباسشویی و یا ظرف شویی را فقط زمانی که کاملا پر هستند روشن کنید و باغچه را به روش آبیاری قطره ای آبیاری کنید. نه با شیلنگ آب.

 

 امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد ، به پشتوانه همراهی شما مخاطبین محترم ، سامانه مدیریت و نرم افزار رایگان شارژ ساختمان وب اسکان تلاش خواهد کرد تا در ادامه نکات کاربردی پیرامون بهبود مسائل حوزه آپارتمان نشینی و مدیریت آپارتمان را منتشر نماید .

0 نظر

نظر دهید

captcha