شرایط خرید آپارتمان در ترکیه

 

خرید آپارتمان در ترکیه در چند سال اخیر به دلیل رشد و پیشرفت چشمگیر اقتصاد ترکیه گسترش یافته است و گردشگران خارجی نه تنها جهت اقامت توریستی بلکه نسبت به خرید خانه در ترکیه و اقامت از طریق سرمایه گذاری در بخش ساخت و ساز این کشور اقدام نمایند. هتل های ۵ ستاره و مجتمع های مسکونی و تجاری بسیار لوکسی در پی سرمایه گذاری گردشگران خارجی در شهرهای پر زرق و برق و محبوب ترکیه نظیر استانبول، آنتالیا و ازمیر احداث شده است که به جرئت می توان گفت چند مورد از زیباترین و لوکس ترین هتل های دنیا، که تفاوت هتل ۴ ستاره با ۵ ستاره را به وضوح و روشنی برای گردشگران از اقصی نقاط جهان ثابت می کنند در استانبول واقع هستند.

جالب است بدانید بسیاری از اتباع خارجی  از طریق خرید آپارتمان در ترکیه یا اجاره ی ملک در این کشور موفق به اخذ اقامت در ترکیه شده اند و اکنون در ترکیه زندگی می کنند. ترکیه سالهاست که به یکی از مقاصد تجاری و گردشگری مورد علاقه ی ایرانیان نیز تبدیل شده است و همه ساله تعداد بسیار زیادی از مردم کشورمان جهت گردش و گذران تعطیلات خود و یا برای کار و سرمایه گذاری به شهرهای بی نظیر و زیبای ترکیه سفر می کنند و از آنجایی که قیمت خرید آپارتمان در ترکیه بسیار ارزانتر از ایران است، بسیاری از افراد، خرید آپارتمان در ترکیه با وام و با قیمت مناسب در شهرهای لوکس و زیبایی چون استانبول، آلانیا و آنتالیا را به خرید موارد مشابه در ایران با قیمتی بسیار بسیار بالاتر ترجیح می دهند و حتی از این طریق به اخذ اقامت در ترکیه اقدام کرده و برای زندگی به این کشور مهاجرت می کنند. نه تنها ایرانیان بلکه مردم کشورهای دیگر حتی کشورهای اروپایی نیز در چند سال اخیر به دلیل نجومی بودن نحوه ی قیمت گذاری املاک در اروپا، به فکر مهاجرت به ترکیه و سرمایه گذاری در این کشور افتاده اند.

سرمایه گذاری در بخش ساختمان سازی در ترکیه

امروزه در برخی از شهرهای معروف ترکیه مانند استانبول و آنتالیا، سرمایه گذاری های کلانی در پروژه های ساختمانی و مجتمع های بزرگ تجاری و هتل های لوکس صورت گرفته است که به سرعت در حال رشد و پیشرفت بوده و به طور کلی چهره ی شهرها را عوض کرده اند و بدون شک عمده دلیل موفقیت در بخش ساخت و ساز، ارزان بودن ملک در ترکیه می باشد، که سبب شده است بسیاری از گردشگران خارجی پس از اطلاع از این وضعیت به سرمایه گذاری در این زمینه ترغیب شوند.

 

می توان دلیل دیگر موفق بودن سرمایه گذاری در بخش خرید ملک و ساخت و ساز ترکیه را بحث اقامت در ترکیه دانست، چرا که برای دارندگان اجاره نامه ی رسمی از صاحبخانه و یا در صورت خرید ملک، داشتن سند ملک به نام خود شخص، می تواند دلیلی بر استفاده از مزایای اخذ اقامت ترکیه باشد. دولت ترکیه نیز از این علاقه ی مشتریان به نفع کشور خود استفاده کرده و با دادن اقامت به افرادی که به اجاره یا خرید آپارتمان در ترکیه اقدام نموده اند، موجب رونق و پیشرفت روز افزون بخش املاک و ساخت و ساز در کشور خود شده است. دقت داشته باشید که اجاره ی ملک در ترکیه می تواند هم به قصد اقامت توریستی و هم برای اقامت بلند مدت باشد، فقط کافیست املاک اجاره شده، مجوزی جهت اجاره داده شدن داشته باشند‌. ملک های مناسب برای اجاره ی کوتاه مدت نیز حتما باید مجوز اجاره برای توریست ها را دارا باشند و در نهایت اجاره ی سالیانه ی یک ملک نیازمند داشتن اجاره نامه ی معتبر و محضری می باشد.

قیمت خرید آپارتمان در ترکیه

شاید باورکردنی نباشد اما باید بگوئیم قیمت خرید آپارتمان در ترکیه به پول ایران به این صورت است که حتی گرانترین آپارتمان ها و خانه های استانبول که بزرگترین و پیشرفته ترین شهر ترکیه نیز هست، در حد مناطق متوسط تهران و کلانشهرهای مشهد، تبریز، اصفهان و شیراز هستند!!

استانبول با جمعیتی غالب بر ۱۴ میلیون و در واقع ۵/۱ برابر جمعیت کلانشهر تهران، امروزه به دلیل مقاصد گردشگری، توریستی و بازرگانی به یکی از شهرهای لوکس و گران دنیا تبدیل شده است و در لیست Global property Guide رتبه ی ۳۹ از ۹۴ شهر دنیا را به خود اختصاص داده است. اما با این وجود هنوز هم قیمت خرید آپارتمان در ترکیه و به خصوص در استانبول، پائینتر از تهران است، به طور مثال در گرانترین منطقه ی استانبول که بشیکتاش نامیده می شود، قیمت هر متر مربع آپارتمان حدود ۸۱۳۷ لیر، تقریبا ۱۳ میلیون تومان است، در حالی که در محله های بالاشهر تهران مانند محله ی ایران زمین در شهرک غرب، قیمت هر متر آپارتمان چیزی حدود ۳۰-۲۰ میلیون تومان می باشد. شاید بزرگترین دلیل گرانی ملک در ایران، اوضاع اقتصادی کشور و هجوم مردم برای خرید ملک، طلا و دلار باشد، که دلالان خرید و فروش ملک نیز از این موقعیت سو استفاده کرده و قیمت ها را هر روز بالاتر می برند، بنا به آنچه گفته شد، سرمایه گذاری در ترکیه با خرید ملک و آپارتمان می تواند بسیار به صرفه تر از معادل آن در ایران باشد.

 

 امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد ، به پشتوانه همراهی شما مخاطبین محترم ، سامانه مدیریت و نرم افزار رایگان شارژ ساختمان وب اسکان تلاش خواهد کرد تا در ادامه نکات کاربردی پیرامون بهبود مسائل حوزه آپارتمان نشینی و مدیریت آپارتمان را منتشر نماید .

0 نظر

نظر دهید

captcha