تعمیر ساختمان

طبیعتا با گذر زمان تمام مصالح ساختمانی و نیز نمای بیرونی ساختمان دچار فرسودگی شده و نیاز به تعمیر ساختمان و بازسازی وجود دارد به همین علت تعمییرات ساختمان عملی اجتناب ناپذر برای هر ساختمان خواهد بود در این مقاله وب اسکان به بررسی مساله مربوط به تعمیر ساختمان می پردازد.

در امر تعمیر ساختمان باید به جستجوی عیوب آن ها پرداخت و آنها را به خوبی تشخیص داد و سپس درصدد تغییر در اجزای ساختمان برآمد .

 بازسازی ساختمان ها و آپارتمان ها محیط زندگی شما را از حالت یکنواخت خارج میکند رفع فرسودگی ساختمان های قدیمی و تغییر در محل زندگی افراد را مجاب به بازسازی میکند و یکی از دلیل دیگر انجام عمل بازسازی تغییر کاربری محیط میباشد تعمیر ساختمان عملی بسیار ضروری برای حفظ و نگهداری ساختمان می باشد . با تعمیر به موقع ساختمان جلوی بیشتر شدن خرابی های و نیز ایجاد هزینه های بیشتر در اثر خرابی های اساسی و نیز خطرات و تهدیدات ناشی از خرابی را بگیریم همچنین تعمیر ساختمان های فرسوده باعث میشود قیمت ساختمان ها افزایش پیدا کند تعمیر ساختمان امری اساسی در نگهداری ساختمان است بدیهی است که ساختمان ها به مرور زمان دستخوش خرابی و تغییرات می شود گاهی بازسازی و تعمیر به موقع ساختمان جلوی بیشتر شدن خرابی را میگیرد به عنوان مثال گاهی نشت آب از لوله موجب آسیب به نقاشی و در طولانی مدت پوسیدگی ستون ها و میلگرد ها ساختمان می شود.

تعمیرات ساختمان شامل تعمیرات جزئی ساختمان میشود مانند گرفتگی لوله ها ،خرابی درب ورودی ، سوختن لامپ ها  خرابی کلید و پریز که این موارد جزئی در صورتیکه رفع نشوند باعث ایجاد خرابی بزرگتر در ساختمان میشوند

بازدید سالانه ساختمان شامل : بازرسی وضعیت نقاشی ، گچ کاری ، لوله های آب و گاز ، موتور خانه ،حیاط و باغچه می باشد.

تعمیرات اساسی ساختمان شامل بازسازی اساسی می شود :  مثل تعمیرات سقف ، موتور آسانسور ، تعویض تابلو برق ،  و یا تغییر در نقشه ساختمانی یا عایق بندی ساختمان هایی که قدمت بیشتری دارند .

بازسازی ساختمان در مواردی نیاز به اخذ مجوز از شهرداری دارد برخی از فعالیت های مثل رنگ آمیزی ،تخلیه فاضلاب ، و تعمیرات نما و کاغذ دیواری و تعمیراتی از این دست نیاز به اخذ مجوز از شهرداری را ندارند اما تعمیرات ساختمان از قبیل جابه جایی راه پله و حذف جدا کنند ها احداث یا جابه جایی دیوارها و حذف پارکینگ نیاز به اخذ مجوز از شهرداری را دارد .

کلمه بازسازی با نوسازی ساختمان بسیار متفاوت است بازسازی همان مرمت ساختمان است که پایداری و تداوم یک اثر را به مدت زمان بیشتری افزایش میدهد نوسازی به معنی این است که بافت قدیمی را به طور کلی عوض کرده و عمل نوسازی را روی آن اعمال کنیم که هم شامل نمای ساختمان و هم جابه جایی دیوارها و هم عوض کردن تاسسیات و لوله ها میشود بازسازی ساختمان نیز کاری مانند تعمیر ساختمان است اما بسیار فراتر از آن و شامل تغییر در زیر بنای ساختمان تا طراحی دکوراسیون می باشد .

به طور کلی بازسازی ساختمان در صورتی که باعث تغییردر نقشه فنی و معماری ساختمان گردد و نیز استحکام ساختمان را متزلزل کند نیاز به اجازه و موافقت از شهرداری  را دارد . دلیل دیگر بازسازی و تعمیر ساختمان های قدیمی میتواند عایق کاری ساختمان باشد این عایق بندی شامل عایق بندی پشت بام و کف سرویس بهداشتی است که هم درجهت صرفه جویی  انرژی و جلوگیری از نشت آن از سرویس های بهداشتی خواهد شد

باید به این نکته بسیار مهم توجه کنید که هر نوع تغییر در ساختار ساختمان نیاز به مشاوره با مهندسان و متخصصان در این زمینه دارد زیرا بازسازی و ایجاد تغییرات نادرست در ساختمان می تواند به مقاومت سازه ها در ساختمان لطمه وارد کند برای تغییرات ساختمان باید افرادی که مهارت کافی در این زمینه دارند انتخاب شوند زیرا گاهی اشتباه در تعمیر ساختمان منجر به اتلاف هزینه ها خواهد شد یکی از پر هزینه ترین اشتباهات رایج در بازسازی خانه  ، درست اندازه گیری نکردن کابینت ها است که پس از پایان کار فضای کافی در آشپز هانه وجود ندارد تغییر دادن سرویس های بهداشتی در ظاهر امری ساده است اما در واقع این تغییرات میتواند هزینه های اضافی بسیاری به دنبال داشته باشد.

استفاده از پارکت های چوبی نیز یکی از اشتباهات رایج در تعمیر ساختمان می باشد زیرا پارکت های چوبی نسبت به ضربه و آب حساس هستند و برای خانواده ها که حیوان خانگی دارند بهتر است از این پوشش استفاده نکنند. با توجه به مثال های یاد شده یک کارشناس بازسازی ساختمان میتواند بگوید با توجه به سبک زندگی شما چه نوع موادی برای کفپوش و دیوار پوش برای شما مناسب است .

برای تعمیرساختمان های اداری و نیز بازسازی آن حتما بر سیستم سرمایش و گرمایش آن در نظر گرفته شود همچنین از پارتیشن ها برای جدا کردن محیط مربوط به کارمندان استفاده میشود  و بهتر است بازسازی ساختمان های اداری را از کف شروع کنیم زیرا ساختمان های اداری در بسیاری از موارد نیاز به باسازی سقف وجود ندارد. همچین بنا به درخواست کارفرما در مواردی نیاز به جابه جاکردن دیوارها و نیز قسمت هایی از ساختمان باشد 

 

 امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد ، به پشتوانه همراهی شما مخاطبین محترم ، سامانه مدیریت و نرم افزار رایگان شارژ ساختمان وب اسکان تلاش خواهد کرد تا در ادامه نکات کاربردی پیرامون بهبود مسائل حوزه آپارتمان نشینی و مدیریت آپارتمان را منتشر نماید .

 

0 نظر

    نظر دهید