بام سبز Roof garden

بام سبز چیست ؟ پوششی از جنس گیاه برروی پشت بام است،در ایران حدود ده ها سال است که پیاده سازی و مورد استفاده می باشد، اما این ویژگی برای اولین بار در کشور آلمان حدود 50 سال پیش محبوب شد بام سبز در واقع یک پوشش گیاهی برای زیبا شدن یا مصارف خوراکی سبزیجات برروی پشت بام است یک مثال از بام سبز چمن هایی است که  در عمق 10 تا 15 سانتی متر کاشته  میشوند در بام سبز میتوان در 300 سانتی متری خاک بیشترین سبزیجات را بکارید اما در این روش تیرها و ستون ها ساختمان مجبور به تحمل مقدار بیشتری وزن خواهند شد همچنین لایه زهکشی  که در پشت بام تعبیه میشوند به زهکشی راحت تر گیاهان کمک میکند .

خاک مخصوص به پشت بام ها ی سبز  نسبت به خاک های معمولی وزن سبک تری دارند باکس هایی که از سطح زمین بالاتر قرار میگرند به همراه لایه فیلتر خاک  به ما برای تولید محصولات خوراکی مثل میوه و سبزیجات کمک خواهند کرد.

خاک های مورد استفاده در بام سبز میتوان از آن ها نام برد به صورت زیر است :

  1. شن: و ماسه که شامل ذرات سنگ ریز است که از سنگین ترین خاک های برای استفاده در بام سبز است .
  2. پیت :که بقایای گیاهان که در آب رشد و نمو میکنند که به حالت پوسیده در آمده اند
  3. خزه : بقایای خشک شده یا همان مرداب است که حالت اسیدی دارند
  4. پرلیت ماده ای است که منشا آتشفشانی دارد .
  5. کمپوست :که از زباله های شهری پوسیده شده بدست می آید .

و نوری که دیوارهای پشت بام از آن بهره میبرند بستری مناسب برای رشد سبزیجات خواهد بود میدانیم که فضای پشت بام به دلیل ارتفاع آب و هوای نزدیک به حالت کویری دارد و به همین دلیل گیاهان که نیازمند آب و هوای مرطوب هستند یا در دمای بالا امکان حیات ندارند در فضای روف گاردن قابل رشد نیستند  قبل از اقدام برای ساخت روف گاردن یا بام سیز  کار چند مورد هست که باید حتما در نظر بگیرید مورد اول وزن قابل تحمل برای پشت بام است برای رفع مشکل باید بک یک مهندس ساختمان  مشورت کنید مهندس ساختمان تشخیص میدهد چه جایی از پشت بام نیاز به تقویت سقف برای تحمل بار ناشی از سبزیجات را دارد خاکی که برای بام های سبز مورد استفاده قرار میگیرد نوع مخصوصی از خاک با وزن کمتر نسبت به خاک های معمولی  است این خاک سبک باکس هایی که برای رشد سبزیجات تعبیه شده اند  را پر می کند و این خاک حدود 300 کیلو گرم به ازای هر متر مکعب است و بهتر است خاک به گونه ای باشد که عاری از هر گونه دانه های علف هرز باشد و علف هرز در آن رشد نکند و به دلیل کاهش وزن باکس ها آنها به صورت کم عمق تعبیه میشوند به همین دیل میتوانیم از گیاهانی استفاده کنیم که برای رشد و نمو به عمق زیاد نیاز نداشته باشند.

بام سبز به سه دسته تقسیم می شوند

  • بام سبز گسترده
  • بام سبز جعبه گیاهان
  • بام سبز  متمرکز

در نوع گسترده در باغ سبز  همان کاشت چمن  است و برای ساختمان هایی قابل اجرا است که در حال ساخته شدن هستند، برای طراحی این مدل از باغ سبز نیازمند تغییر کوچکی را در عایق بندی ساختمان هستیم برای کاشت آن نیازمند عمقی بین 5 تا 15 سامتی متر هستیم .

نوع دیگر داریم که جعبه گیاهان است که هزینه را بسیار کاهش می دهد و مدل آبیاری آن به صورت  قطره ای بوده و با استفاده از جعبه های مناسب که با استفاده از لایه پلاستیکی پلی اتیلن پوشانده شده . ساخته می شود. و عمق کاشت آن 10 تا 80 سانتی متر میباشد.

بام سبز متمرکز شبیه محوطه های فضای سبز شهری است و در طراحی آن از مبلمان شهری یا آلاچیق اسفاده میشود و پوشش گیاهی این نوع نسبت به بام سبز گشترده بیشتر بود و عمقی که برای کاشت آن نیاز است از 20 تا 60 سانتی متر نیز می رسد .

از بین سه روش نام برده برای ساخت بام سبز به دلیل عدم هماهنگ بودن طراحی سیستم نظام مهندسی ایران سیستم روف کاردن گسترده و متمرکز منسوخ شده می باشد.  .

موراد دیگر که از اهمیت بالایی برخوردار است نورپردازی در ساخت باغچه است نورپردازی عنصر بسیار مهمی در زیبایی  فضا ایفا میکند ، درختان مناسب که برای کاشتن در باغ سبز  کاج ، سرو کوهی ، چهل سکه ، سیب صحرایی ، درخچه های زرشک و .... ، بام های سبز باعث جذب دی اکسید کربن شده و موجب بهتر شده هوای اطراف ساختمان میشود.

با افزایش بی رویه خانه ها و کمبود فضاهای سبز استفاده از روف گاردن باعث محیط زیست سالم میشود در شهر های الوده به دلیل وجود الاینده ها شهر پر از گرما است و افزایش دما تمام شهر را در برگرفته است نور خورشید مصالح ساختمانی را گرم میکند در حالی که درختان و فضای سبز دیرتر گرم می شوند . روف گاردن یا بام سبز میتواند گرمای محیط را کاهش دهد اثر خنک کنندگی روف گاردن باعث صرفه جویی در انرژی زیاد میشود تغییر دما باعث انبساط و انقباض سقف میشود . و باعث میشود خرابی سقف سریع تر اتفاق بیافتد که روف گاردن با تعدیل دمای سقف عمر مصالح ساختمانی به کار رفته در سقف را افزایش میدهد . روف کاردن آب های ناشی از بارندگی ها را نیز مدیزیت میکند و بار سیستم فاضلاب را کاهش میدهد.

و به عنوان آخرین کلام میتوان گفت که طبیعت در معرض نابودی قرار دارد امام با همکاری و ایجاد فضاهای سبز میتوان این خطرات را تا حدی کاهش داد.

 

 امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد ، به پشتوانه همراهی شما مخاطبین محترم ، سامانه مدیریت و نرم افزار رایگان شارژ ساختمان وب اسکان تلاش خواهد کرد تا در ادامه نکات کاربردی پیرامون بهبود مسائل حوزه آپارتمان نشینی و مدیریت آپارتمان را منتشر نماید .

0 نظر

نظر دهید

captcha